Microsoft Azure

Windows Azure Nedir?

Windows Azure; Windows Server işletim sisteminin özelleşmiş bir sürümüdür. Bu özelleşme bulut hizmetlerini sağlamaya yöneliktir. “Bulut hizmetleri” ifadesi çok geniş bir kapsamı işaret ediyor. Windows Azure ile ilgili olan kısmı yazılım geliştiricilere yönelik olan kısmıdır.

Yazılım geliştiricelere yönelik derken kastettiğim şu; SQL ServerVisual Studio gibi veritabanı ve uygulama geliştirme  araçlarının genel ağ (internet) üzerinden kullanıldığını düşünün. İşte Windows Azure’un bize sağladığı hizmet budur.

Windows Azure Platform Nedir?

Windows Azure bir işletim sistemidir dedik. Windows Azure üzerinde veritabanı ve uygulama geliştirme araçlarının çalıştığını söyledik. İşte bu işletim sistemi ve üzerinde çalışan uygulamalarla birlikte tüm bu bulut hizmetleri altyapısının toplamına Windows Azure Platform denir.

Yani müşteriler Windows Azure Platformu için lisans alır, ücret öder, üyelik sahibi olurlar. Windows Azure Platformunu kullanarak uygulama geliştirirler. Bu platform içinde ise Windows Azure, SQL Server, Visual Studio çalışır. Tabii ki bu araçların genel ağ üzerinden bulut hizmeti olarak sunulması için depolama, bant genişliği, sanallaştırma, enerji gibi pek çok ihtiyaç olacaktır. Ancak bu ihtiyaçlarla siz uğraşmazsınız, Microsoft uğraşır. Platform fiziksel olarak tamamen Microsoft’un veri merkezindedir. Windows Azure’ın güzel yanı da budur. Siz uygulamanıza odaklanırsınız, altyapıya değil.

Windows Azure Platform şu anda 41 ülkede hizmet veriyor ve içlerinde Türkiye maalesef yok!

Bulut demişken; sektörde bulut hizmetlerini sınıflandırmak için pek çok kavram var. SaaS, PaaS, IaaS, PlaaS, DaaS vb. Windows Azure Platform bunlardan hangisidir? Windows Azure Platform bir PaaS (Platform as a Service) örneğidir. Uygulama geliştirme platformlarının servis olarak sunulmasıdır.

Buraya kadar anlatılanları daha fazla pekiştirmek isterseniz aşağıdaki videolara göz atmanızı öneririm. Eğer göz atmaya vaktiniz olmazsa üzülmeyin. Yukarıdaki yazıları okumanız konuyu anlamak için yeterlidir.

Windows Azure Platform’un yaptığı işlet anlatılırken bazen Windows Azure denebiliyor. Bu sizi yanıltmasın. Kastedilen Platformdur.