Windows 10

win10
Bugün çok heyecan verici bir gün. 30 Eylül’de Windows 10’un tanıtılması ve iş hayatındaki rolünün anlatılmasıyla yeni bir Windows yolculuğuna yelken açmıştık. Dün Redmond’daki etkinlikte çok daha kapsamlı bir Windows 10 tecrübesi ile de bu yolculuktaki çok önemli kilometre taşını daha geride bıraktık. Bu yazıda Windows 10 etkinliği ve yeni çıkacak teknik ön izleme ile ilgili detayları bulabilirsiniz.
win10-1024x576

Etkinlikte Windows 10’un büyük ekranlı cihazlardan, küçük ekranlı cihazlara ve hatta ekranı olmayan cihazlara kadar sunduğu ilham verici kullanım senaryolarını görme şansı bulduk. Ayrıca Windows 10 ailesine yeni eklenen cihazlar ile geçmişte kulağa inanılmaz gelen yeni senaryoların da önünü açmış olduk. Windows 10 ile kişisel bilgisayar kullanımında, tüketicilerden BT profesyonellerine, herkesin keyif alacağı yeni bir çağı başlatmış olmanın gururunu yaşıyoruz.

Terry Myserson’ın da dün dediği gibi: “Windows 10 gelmiş geçmiş en iyi kurumsal platformumuz olacak.” Windows 10 sayesinde kurumsal müşterilerimiz çok daha verimli çalışıp, yönetim ve dağıtımı kolayca gerçekleştirebilecek, mevcut kullandıkları uygulamaları kullanmaya devam edebilecek ve şirket verilerini her zamankinden çok daha iyi koruyabilecekler. Ayrıca, donanım merkezli güvenlik yapısı sayesinde, Windows 10, son zamanlarda haber başlıklarını da süsleyen siber saldırılara karşı koyabilecek. Windows 7, 8, 8.1 ve Windows Phone 8.1 kullanan müşterilerimiz ilk yıl içerisinde Windows 10’a geçerlerse, bütün bu heyecan verici yeniliklere ücretsiz sahip olabilecekler! Bu habere oldukça sevineceğinize eminiz. Windows’un bir servis olmaya doğru evrimleştiği bu tarihi dönemde, kurumsal müşterilerimize özel destek sağlamaya devam edip, Windows 10’un yönetim ve dağıtımında onlara büyük bir esneklik sağlayacağız. Windows Yazılım Güvencesi (SA) ise kurumsal-sınıf yetkinlikler isteyen şirketler için en iyi ve kapsamlı hizmeti sunmaya devam edecek.

İş dünyasında güncellemelerin nasıl yapılacağı ve bu güncellemelere geçişlerin hangi hızda olacağı çok önemli bir seçim. Windows 10 ile şirketler, her kullanıcı grubuna özel bir “inovasyon hızı” belirleyebilecek ve bütün gruplar güncellemeleri aynı anda uygulamak zorunda kalmayacak.

Windows 10 ile kurumsal müşterilerimiz, tüketicilerin hızlı değişimine uyum sağlayabilecek ve aynı zamanda işleri için kritik ortamları, görev veya güvenlik odaklı önemli güncellemeler dışında, kapatmaları gerekmeyecek. Kritik olmayan sistemler ise basit testlerin ardından, tüketicilerin hızını yakalayabilmek adına hızla güncellenebilecek. İş yerleri bu iki seçenekten sadece birini seçmek zorunda da değiller. Bu iki çözümün bir karışımının, çoğu şirketin tercihi olmasını bekliyoruz. Örneğin bir yatırım bankasını düşünelim. Banka sistemi içindeki en önemli bölüm, kuşkusuz ki piyasa işlemlerinin yürütüldüğü sistem. Bu sistemin sürekli kapanmasının çok büyük sıkıntı yaratacağı göze alınırsa, önemli güvenlik güncellemeleri haricinde kapanması banka için zararlı olacaktır. Ancak finans danışmanlarının kullandığı mobil cihazları düşünürsek, bu cihazların her zaman güncel kalıp müşteri beklentilerine cevap vermesi oldukça önemli.

Kurumsal müşterilerimizin geri bildirimleri bizim için çok önemli. Onlardan gelecek yeni bildirimleri büyük bir heyecanla bekliyor, bu bildirimler sayesinde Windows 10 yolculuğunun onlar için her zaman güncel ve güvende kalmasını hedefliyoruz.

winn

Windows 10’ un yanı sıra, yeni internet tarayıcısı “Project Spartan” etkinlikte tanıtılan diğer önemli başlık. Windows 10 yüklü ev ve iş bilgisayarlarınızdaki bu yeni tarayıcı deneyimine bayılacaksınız. İnternet artık sizin için daha net ve daha akıllı olacak. Ayrıca Windows 10, büyük şirketler için çok daha gelişmiş bir Internet Explorer ile birlikte gelecek. Mevcut web uygulamalarına uygun Enterprise Mode ile internet deneyimi artık her zamankinden çok daha güvenli ve modern siteler için her zaman güncel. Eğer Windows 7 kullanıyorsanız, hemen şimdi Internet Explorer 11’e geçebilir ve Windows 10 geçişinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Etkinlikte Joe Belfiore yeni Office’in Windows 10 yüklü telefonlarda yapabileceklerini kısaca gösterdi. Yeni evrensel Office uygulamaları ile, Windows 10 dokunmatik odaklı bir Office deneyimini kullanıcılara sunuyor. Artık dokunmatik ekranlı cihazlardan Word dökümanlarını kolayca düzenleyebiliyor, mürekkep özelliği ile PowerPoint slaytlarına not ekleyebiliyor, yeni dokunmatik kontroller ile Excel’de kolayca tablolarımızı düzenleyebiliyoruz. Kısacası alıştığımız Office tecrübesini ve hatta daha fazlasını telefon ve tabletlerde bulabiliyoruz. Office Desktop Suite şu an geliştirme aşamasında ve önümüzdeki aylarda bu yeniliklerden çok daha fazlasını sizlerle paylaşacağız.

Etkinlikten akıllarda kalan bir diğer nokta ise Cortana’nın PC ve tabletlere gelmesi oldu. Cortana hayatımızı inanılmaz kolaylaştırdı. Geçen hafta, bana unuttuğum bir toplantıyı hatırlatmakla kalmadı, trafiği göz önüne alarak evden kaçta çıkmam gerektiğini bile söyledi! Gerçekten de etkileyici bir deneyim ve bilgisayarınızla onun sayesinde başaracaklarınızı düşünmek beni daha da heyecanlandırıyor. Cortana’yı biraz daha test etmek ve sizle tecrübelerimi paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

cortana

Etkinliğin en heyecan verici olaylarından birisi ise sanal dünya ile gerçek dünya arasındaki duvarların tamamen yıkılmasıydı. Tanıtım videosunun şaşkın bakışlar arasında gerçekleştiği HoloLens sayesinde artık sanal dünya yanı başımıza geliyor! Windows 10’un gücüyle hayata gelen HoloLens sayesinde artık sanal dünyadaki objelere dokunabiliyor ve onlarla etkileşime geçebiliyoruz. Bu sayede gerçek hayattaki işlerimizi hallederken, sanal dünyadan kopmamız gerekmiyor. Bu heyecan verici, hatta biraz da kulağa fantastik gelen cihazla ilgili daha birçok bilgi için bizi takip etmeye devam edin.

Kurumsal gücün yaratıcılıktan geldiğine inanıyorum. En yaratıcı işler ise bütün fikirlerin ve tecrübelerin toplanıp bir araya gelmesiyle ortaya çıkar. Tamamen “takım oyunu” için dizayn ettiğimiz, Office ve Skype’daki yetkinliklerimizi de kullanarak hazırladığımız yepyeni bir Windows 10 tecrübesi ile karşınızdayız. Surface Hub sayesinde takımınız mekan fark etmeksizin toplantılara katılabilecek ve hayal güçlerini tamamen ortaya koyabilecekleri bir dokunmatik deneyimiyle hiç olmadıkları kadar verimli olabilecekler.

xbox
xbox1

Xbox oyunlarınızı oynamak için Xbox’un başına oturmanıza gerek olmadığını söylesem ne söylerdiniz? Kulağa oldukça ilginç gelen bu fikir Windows 10 sayesinde gerçek oldu. Oyun tutkunları ve geliştiricileri Windows 10 cihazlarından Xbox Live oyunlarına erişim fırsatını yakalayacak ve dünyanın her yerinden milyonlarca oyun tutkununu birbirine bağlayacak ve oyuncular yeni oyunları farklı cihazlar arasında arkadaşları ile paylaşabilecek.

Windows için yenilikler ile dolu çok önemli bir dönemdeyiz ve kurumsal müşterilerimiz ve partnerlerimiz için daha birçok yeni duyuru da yolda. Eğer hala Windows Insider Programına katılmadıysanız şimdi tam zamanı! Önümüzdeki hafta Windows 10’un yeni teknik ön sürümünü indirip bütün bu heyecan verici yenilikleri bizzat deneyebilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin. Bu arada Windows Feedback uygulaması ile bize Windows 10 ile ilgili düşüncelerinizi yazabilirsiniz. Geri bildirimleriniz sayesinde Windows 10’un gelmiş geçmiş en iyi ürünümüz olacağından eminiz!